Smernica o zákaze diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch
Hlavička smernice
Do hlavičky smernice je potrebné doplniť
- identifikačné údaje právnickej osoby;
- deň vypracovania smernice
- meno osoby, ktorá smernicu vypracovala
- podpis osoby, ktorá smernicu schválila
OBSAH A LIST ZMIEN
Táto časť obsahuje názov kapitol smernice a miesto pre zapísanie čísla zmien. Každú zmenu, je potrebné označiť pod číslom a zapísať do tabuľky dátum zmeny.
1 ÚVODNÉ USTANOVENIA
ÚČEL A ROZSAH PLATNOSTI
V tejto časti je stanovený účel a rozsah platnosti smernice. Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) (ďalej len ,,antidiskriminačný zákon‘‘) upravuje uplatňovanie zásady rovnakého zaobchádzania a ustanovuje prostriedky právnej ochrany, ak dôjde k porušeniu tejto zásady.
Smernica stanovuje zásady rovnakého zaobchádzania v zamestnaní, ktoré sa uplatňuje u zamestnávateľa, ktorého názov je potrebné doplniť.
Bod 1.1.4
Smernica sa vzťahuje
- na všetkých zamestnancov zamestnávateľa, ktorého názov je potrebné v tejto časti doplniť
- na fyzické osoby, ktoré pracujú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
- na dočasne pridelených zamestnancov
- na osoby, ktoré sú pre zamestnávateľa poverené plniť konkrétne úlohy, ale nie sú v pracovnoprávnom pomere, ani inom právnom vzťahu so zamestnávateľom
Vymedzenie pojmov
V tomto bode sú vymedzené základné pojmy smernice, ktoré sú upravené v Zákonníku práce a Zákone o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou.
V úvode je potrebné doplniť názov zamestnávateľa. Podľa ustanovenia §7 ods. 1 Zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.
Podľa ustanovenia §11 Zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.
Podľa ustanovenia §2a Zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce diskriminácia je priama diskriminácia, nepriama diskriminácia, obťažovanie, sexuálne obťažovanie a neoprávnený postih; diskriminácia je aj pokyn na diskrimináciu a nabádanie na diskrimináciu.
2 ZÁSADA ROVNAKÉHO ZAOBCHÁDZANIA V PRACOVNOPRÁVNYCH VZŤAHOCH A OBDOBNÝCH PRÁVNYCH VZŤAHOCH
Podľa ustanovenia §13 Zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) zamestnávateľ je v pracovnoprávnych vzťahoch povinný zaobchádzať so zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V pracovnoprávnych vzťahoch sa zakazuje diskriminácia zamestnancov z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia alebo z dôvodu oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.
3 ZÁSADA ROVNAKÉHO ZAOBCHÁDZANIA V RÁMCI OBSADZOVANIA PRACOVNÝCH MIEST- VÝBEROVÉ KONANIE
V tejto časti sa zamestnávateľ zaväzuje, že medzi uchádzačmi o zamestnanie nebude robiť žiadne rozdiely, okrem výkonu práce, na ktorú sa vyžaduje zdravotná a psychická spôsobilosť, prípadne iný predpoklad. Taktiež sa zaväzuje, že nebude od uchádzačov o zamestnanie vyžadovať informácie týkajúce sa rodinných vzťahov, o bezúhonnosti (okrem výnimiek), informácie o tehotenstva, politickej, či náboženskej príslušnosti.
Ak ide o prvú prácu uchádzača, zamestnávateľ od neho môže vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s touto prácou. Ak ide o uchádzača, ktorý už predtým pracoval v inej práci, môže od neho zamestnávateľ požadovať predloženie pracovného posudku a potvrdenie o zamestnaní.
4 ZÁSADA ROVNAKÉHO ZAOBCHÁDZANIA V RÁMCI PRACOVNOPRÁVNYCH VZŤAHOV- VO VZŤAHU K ZAMESTNANCOM
Podľa ustanovenia §6 Zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania sa v pracovnoprávnych vzťahoch, obdobných právnych vzťahoch a v právnych vzťahoch s nimi súvisiacich zakazuje diskriminácia osôb z dôvodov uvedených §2 ods. 1 tohto zákona.
Ide o zákaz diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia alebo z dôvodu oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti. Pri dodržiavaní zásady rovnakého zaobchádzania je potrebné prihliadať aj na dobré mravy na účely rozšírenia ochrany pred diskrimináciou.
Podľa základných zásad Zákonníka práce (čl. 1) fyzické osoby majú právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti svojvoľnému prepusteniu zo zamestnania v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
5 PRÁVNA OCHRANA
Podľa Zákonníka práce (§13 ods. 6) zamestnanec má právo podať zamestnávateľovi sťažnosť v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania a nedodržaním podmienok; zamestnávateľ je povinný na sťažnosť zamestnanca bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky.
Každý sa môže podľa zákona o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou (§9ods. 2) domáhať svojich práv na súde, ak sa domnieva, že je alebo bol dotknutý na svojich právach, právom chránených záujmoch alebo slobodách nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania. Môže sa najmä domáhať, aby ten, kto nedodržal zásadu rovnakého zaobchádzania, upustil od svojho konania, ak je to možné, napravil protiprávny stav alebo poskytol primerané zadosťučinenie; ak ide o nedodržanie zásady rovnakého zaobchádzania z dôvodu oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti, môže sa tiež domáhať neplatnosti právneho úkonu, ktorého účinnosť bola podľa osobitného predpisu pozastavená. Ak by primerané zadosťučinenie nebolo dostačujúce, najmä ak nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania bola značným spôsobom znížená dôstojnosť, spoločenská vážnosť alebo spoločenské uplatnenie poškodenej osoby, môže sa tá domáhať aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.
6 SPOLOČNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
6.1 Záväznosť
Smernica predstavuje vnútorný predpis zamestnávateľa a je záväzná pre všetkých zamestnancov zamestnávateľa, ktorého názov je tu potrebné doplniť.
6.3. Zodpovednosť za kontrolu
V tejto časti je potrebné doplniť, kto je zodpovedný za kontrolu dodržiavania tejto smernice, napr. vedúci zamestnanci.
PRÍLOHY
Oboznamovací list k predpisu SMERNICA č. .../.......... o zákaze diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch
Hlavička
Do hlavičky tohto listu je potrebné doplniť identifikačné údaje zamestnávateľa, a to najmä
- názov zamestnávateľa,
- sídlo zamestnávateľa,
- logo zamestnávateľa (ak ho má)
- telefóne číslo a e-mailovú adresa
- poprípade fax, webovú stránku
Do názvu sa doplní číslo smernice o zákaze diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch, ktoré sa musí zhodovať s číslom Smernice.
Pod názvom do predmetnej tabuľky je potrebné doplniť meno, funkciu a podpis osoby, ktoré oboznámila zamestnancov so Smernicou. Zamestnanci tento oboznamovací list podpíšu, čím potvrdia, že boli so Smernicou oboznámení v plnom rozsahu. Podpisom tiež potvrdia, že obsahu Smernice porozumeli a sú im jasné práva a povinnosti vyplývajúce zo Smernice.
Tabuľka
Do tabuľky sa uvedie počet zamestnancov (poradové čísla), mená zamestnancov a ich funkciu, dátum oboznámenia sa so Smernicou a podpis každého zamestnanca.
Dňa 15.08.2022