Smernica o určení jednotného postupu práce nadčas
Hlavička smernice
Do hlavičky smernice je potrebné doplniť
- identifikačné údaje zamestnávateľa,
- číslo smernice, napr. 1/2022
- deň vypracovania smernice
- meno osoby, ktorá smernicu vypracovala
- podpis osoby, ktorá smernicu schválila
OBSAH A LIST ZMIEN
Táto časť obsahuje názov kapitol smernice a miesto pre zapísanie čísla zmien. Každú zmenu, je potrebné označiť pod číslom a zapísať do tabuľky dátum zmeny.
1 ÚVODNÉ USTANOVENIA
1.1 ÚČEL A ROZSAH PLATNOSTI
V tejto časti je stanovený účel a rozsah platnosti smernice. Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,Zákonník práce) upravuje prácu nadčas vykonávanú zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom, preto je potrebné doplniť názov Zamestnávateľa.
Smernica stanovuje postup, ktorý uplatňuje zamestnávateľ v prípade nariadenia práce nadčas podľa Zákonníka práce.
Bod 1.1.4
Smernica sa vzťahuje
- na všetkých zamestnancov zamestnávateľa, ktorého názov je potrebné v tejto časti doplniť
- na fyzické osoby, ktoré pracujú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
- na dočasne pridelených zamestnancov
- na osoby, ktoré sú pre zamestnávateľa poverené plniť konkrétne úlohy, ale nie sú v pracovnoprávnom pomere, ani inom právnom vzťahu so zamestnávateľom
Vymedzenie pojmov
Podľa ustanovenia §7 ods. 1 Zákonníka práce zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch. V tejto časti je potrebné doplniť názov zamestnávateľa.
Zamestnanec je podľa Zákonníka práce (§11 ods. 1) fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.
Podľa ustanovenia §85 ods. 1 pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne.
Rizikové práce je druhom práce, ktorú možno zaradiť do tretej alebo štvrtej kategórie náročnosti práce. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne.
2 PRÁCA NADČAS
Podľa ustanovenia §97 ods. 1 Zákonníka práce práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Za príkaz práce nadčas je možné považovať aj uloženie takého rozsahu práce v krátkom termíne, že takáto práca sa nedá splniť bez práce nadčas. Súhlas zamestnávateľa s výkonom práce nadčas môže byť uskutočnený písomne, ústne, ale aj mlčky. Ide o situáciu, ak zamestnanci pracujú nadčas, aj keď im prácu nadčas nenariadil zamestnávateľ ale nedal príkaz na zastavenie práce nadčas.
Podľa Zákonníka práce (§97 ods. 2 a 3) u zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas. Práca nadčas pri pružnom pracovnom čase je práca vykonávaná zamestnancom na základe príkazu zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad rozsah prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.
Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich. Je tu možná výnimka v prípade, ak sa na dlhšom období dohodne zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov. Nesmie však toto obdobie prekročiť 12 mesiacov po sebe nasledujúcich. V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad rozsah ustanovený v prvej vete ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku. Zamestnanec môže v kalendárnom roku vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 400 hodín.
3 URČENIE POSTUPU NARIADENIA PRÁCE NADČAS
Prácu nadčas určuje zamestnávateľ na návrh príslušného vedúceho zamestnanca s prihliadnutím na plnenie úloh kladených na zamestnancov zamestnávateľa. Vedúci zamestnanec je povinný náležite odôvodniť prácu nadčas v návrhu na prácu nadčas. Okrem toho vedúci zamestnanec je povinný viesť evidenciu nadčasov.
Bod 3.7
Za prácu nadčas môže vedúci zamestnanec umožniť čerpať náhradné voľno. V tomto bode je potrebné doplniť počet kalendárnych mesiacov, počas ktorých je možné čerpať náhradné voľno.
4 SPOLOČNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
4.1 Záväznosť
Smernica predstavuje vnútorný predpis zamestnávateľa a je záväzná pre všetkých zamestnancov zamestnávateľa, ktorého názov je v tomto bode potrebné doplniť.
4.3 Zodpovednosť za kontrolu
V tomto bode je potrebné doplniť meno osoby zodpovednej za kontrolu dodržiavania smernice.
PRÍLOHY
1 Oboznamovací list k predpisu SMERNICA o určení jednotného postupu práce nadčas
Hlavička
Do hlavičky tohto listu je potrebné doplniť identifikačné údaje zamestnávateľa, a to najmä
- názov zamestnávateľa,
- sídlo zamestnávateľa,
- logo zamestnávateľa (ak ho má)
- telefóne číslo a e-mailovú adresa
- poprípade fax, webovú stránku
Do názvu sa doplní číslo smernice o určení jednotného postupu práce nadčas, ktoré sa musí zhodovať s číslom Smernice.
Pod názvom do predmetnej tabuľky je potrebné doplniť meno, funkciu a podpis osoby, ktoré oboznámila zamestnancov so Smernicou. Zamestnanci tento oboznamovací list podpíšu, čím potvrdia, že boli so Smernicou oboznámení v plnom rozsahu. Podpisom tiež potvrdia, že obsahu Smernice porozumeli a sú im jasné práva a povinnosti vyplývajúce zo Smernice.
Tabuľka
Do tabuľky sa uvedie počet zamestnancov (poradové čísla), mená zamestnancov a ich funkciu, dátum oboznámenia sa so Smernicou a podpis každého zamestnanca
2 Súhlas s prácou nadčas
Hlavička
V hlavičke je potrebné uviesť identifikačné údaje zamestnávateľa a presný názov Oddelenia.
Pod názvom: Súhlas s prácou nadčas je potrebné doplniť názov činnosti, ktorú bude zamestnanec vykonávať a je potrebné doplniť aj za aké obdobie sa tento súhlas s prácou nadčas udeľuje.
Tabuľka
V tabuľke je potrebné uviesť mená zamestnancov, ktorí budú prácu nadčas vykonávať, dátum nariadeného nadčasu, čas nariadeného nadčasu, dátum schválenia nariadeného nadčasu a samozrejme podpis zamestnanca, podpis priameho nadriadeného a čerpanie náhradného voľna alebo či pôjde o preplatenie práce nadčas.
3 Nariadená práca nadčas
Hlavička
V hlavičke je potrebné uviesť identifikačné údaje zamestnávateľa a presný názov Oddelenia. Pod názvom: Nariadená práca nadčas je potrebné doplniť názov činnosti, ktorú bude zamestnanec vykonávať a je potrebné doplniť aj za aké obdobie sa nariaďuje práca nadčas.
Tabuľka
V tabuľke je potrebné uviesť mená zamestnancov, ktorým je nariadené práca nadčas, dátum nariadeného nadčasu, čas nariadeného nadčasu, dátum schválenia nariadeného nadčasu a samozrejme podpis zamestnanca, podpis priameho nadriadeného a čerpanie náhradného voľna alebo či pôjde o preplatenie práce nadčas.
Dňa 16.08.2022