Smernica o nároku na pracovné voľno s náhradou mzdy a o dôležitých prekážkach v práci
HLAVIČKA SMERNICE
Do hlavičky smernice je potrebné doplniť identifikačné údaje právnickej osoby; správcu smernice, kto smernicu vypracoval, ktorého dňa, kto ju schválil.
OBSAH A LIST ZMIEN
Táto časť obsahuje názov kapitol smernice a miesto pre zapísanie čísla zmien. Každú zmenu, je potrebné označiť pod číslom a zapísať do tabuľky dátum zmeny.
ÚVODNÉ USTANOVENIA
ÚČEL A ROZSAH PLATNOSTI
Bod 1.1.1
V tomto bode je potrebné na vynechanom mieste doplniť názov právnickej osoby.
1.2 Vymedzenie niektorých pojmov
V tejto časti sú vymedzené základné pojmy smernice, kde je potrebné doplniť identifikačné údaje zamestnávateľa.
2 NÁROK NA PRACOVNÉ VOĽNO S NÁHRADOU MZDY
Podľa ustanovenia §141 ods. 6 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
Bod 2.1
Ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru, pritom ide o prípad vyšetrenia alebo ošetrenia v zdravotníckom zariadení alebo v prípade sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie.
Bod 2.2
Zamestnanec, ktorý pracuje u zamestnávateľa od začiatku kalendárneho roka má nárok na pracovné voľno najviac na 7 dní v kalendárnom roku, na každú z uvedených prekážok zvlášť.
3 DÔLEŽITÉ PREKÁŽKY V PRÁCI
Dôležité osobné prekážky v práci, pri ktorých je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy (platené voľno).
Podľa ustanovenia §141 ods. 1 Zákonníka práce ,,Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky , karantény, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu, osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu a počas obdobia, kedy sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa mladšie ako desať rokov veku, podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.‘‘
Osobné prekážky na strane zamestnanca možno rozdeliť podľa prekážok hmotného zabezpečenia zamestnanca:
a) zamestnanec je hmotne zabezpečený podľa predpisov sociálneho zabezpečenia a zamestnancovi nepatrí náhrada mzdy. Ide o neprítomnosť zamestnanca počas
-dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz,
- materskej a rodičovskej dovolenky,
- karantény,
- ošetrovania chorého člena rodiny,
- počas starostlivosti o dieťa mladšie ako 10 rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), príp. sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení;
b) zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy.
Dôležité osobné prekážky v práci, počas ktorých má zamestnanec podľa Zákonníka práce nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy sú
- vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
- narodenie dieťaťa zamestnancovi
- sprevádzanie
- úmrtie rodinného príslušníka
- svadba
- znemožnenie cesty do zamestnania
- nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy
- presťahovanie zamestnanca
- vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru
Bod 3.1
Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku. Ak zamestnanec potrebuje ďalšie vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení, patrí mu pracovné voľno, ale bez náhrady mzdy, a to na nevyhnutne potrebný čas. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom.
Bod 3.2
V tejto časti je potrebné určiť čas, ktorý poskytne zamestnávateľ zamestnancovi ako pracovné voľno v prípade ak ide o vyšetrenie alebo ošetrenie a nebolo možné ho vykonať mimo pracovného času. V prípade, ak je lekárom potvrdené, že vyšetrenie alebo ošetrenie bude trvať dlhší čas, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi nevyhnutne potrebný čas.
Bod 3.3
Ak zamestnanec sprevádza rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie, patrí mu pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 7 dní v kalendárnom roku, v prípade ďalšej potreby sa mu poskytne pracovné voľno, ale bez náhrady mzdy, na nevyhnutne potrebný čas. Ak zamestnanec sprevádza zdravotne postihnuté dieťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy, patrí mu pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac však na 10 dní v kalendárnom roku.
Ak ide o úmrtie rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca, zamestnancovi patrí pracovné voľno s náhradou mzdy na 1 deň na účasť na pohrebe a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb (spolu 2 dni). Pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 1 deň, patrí zamestnancovi vtedy, ak ide o účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb (spolu najviac 2 dni).
Zamestnancovi je garantované pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe. Ak ide o svadbu dieťaťa a rodiča zamestnanca, zamestnanec má nárok len na pracovné voľno na účasť na svadbe bez náhrady mzdy.
Bod 3.4
V tomto bode je ustanovená povinnosť zamestnanca požiadať vopred a včas zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna pre prekážku v práci. Zamestnanec na spojenie sa s priamym nadriadeným alebo na spojenie priamo zo zamestnávateľom môže využiť napr. telefónnu linku zamestnávateľa, ak je k dispozícií, alebo napr. e-mailovú adresu.
Zamestnanec je povinný zaevidovať svoj odchod z pracoviska v evidencii dochádzky , ktorý sa musí zhodovať s časom odchodu vypísaného na priepustke. Vopred neznámu návštevu zdravotníckeho zariadenia je zamestnanec povinný oznámiť priamemu nadriadenému a v prípade jeho neprítomnosti zástupcovi priameho nadriadeného alebo zamestnávateľovi, najneskôr v pracovný deň pred odchodom do zdravotníckeho zariadenia. Príslušné zdravotnícke zariadenie je povinné potvrdiť zamestnancovi priepustku s vyznačením doby trvania vyšetrenia. Po návrate na pracovisko sa zamestnanec zaeviduje do evidencie dochádzky, kde zaeviduje čas príchodu na pracovisko. Zamestnanec je zodpovedný za správne uvedenie časových údajov.
4 SPOLOČNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
4.1 Záväznosť
Smernica predstavuje vnútorný predpis zamestnávateľa a je záväzná pre všetkých zamestnancov zamestnávateľa, ktorého názov je v tomto bode potrebné doplniť.
4.3 Zodpovednosť za kontrolu
V tomto bode je potrebné doplniť meno osoby zodpovednej za kontrolu dodržiavania smernice.
PRÍLOHY
1 Oboznamovací list k predpisu SMERNICA č. .../.......... o určení jednotného postupu práce nadčas
Hlavička
Do hlavičky tohto listu je potrebné doplniť identifikačné údaje zamestnávateľa, a to najmä
- názov zamestnávateľa,
- sídlo zamestnávateľa,
- telefóne číslo a e-mailovú adresu
- poprípade fax, webovú stránku
Do názvu sa doplní číslo smernice o nároku na pracovné voľno s náhradou mzdy a o dôležitých prekážkach v práci. ktoré sa musí zhodovať s číslom Smernice.
Zamestnanci tento oboznamovací list podpíšu, čím potvrdia, že boli so Smernicou oboznámení v plnom rozsahu. Podpisom tiež potvrdia, že obsahu Smernice porozumeli a sú im jasné práva a povinnosti vyplývajúce zo Smernice.
Tabuľka
Do tabuľky sa uvedie počet zamestnancov (poradové čísla), mená zamestnancov a ich funkciu, dátum oboznámenia sa so Smernicou a podpis každého zamestnanca
Dňa 15.08.2022