Dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom o podpore v čase skrátenej práce
Nová právna úprava umožňuje zamestnávateľovi získať finančnú podporu zo strany štátu. Podmienky získania takejto podpory upravuje zákon č. 215/2021 Z. z. o podpore v čase skrátenej práce, všeobecne nazývaný Kurzarbeit.
Hlavička dohody: V hlavičke dohody sa doplnia identifikačné údaje oboch strán dohody.
Článok I.
Bod 1.1.
Do predmetného bodu sa doplní dátum uzavretia pracovnej zmluvy medzi Zamestnávateľom a Zamestnancom, doplní sa názov pracovnej pozície a je potrebné doplniť aj adresu pracoviska. Žiadosť o podporu v čase skrátenej práce môže podať fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá sa považuje za zamestnávateľa. Kto sa považuje za zamestnávateľa stanovuje zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (§7).
Zamestnávateľ nemôže žiadať o podporu v čase skrátenej práce u zamestnanca pracujúceho na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Nato, aby bola zamestnancovi poskytnutá podpora musí spĺňať niekoľko podmienok ku dňu podania žiadosti. Pracovný vzťah zamestnanca musí trvať najmenej jeden mesiac, nemôže mu plynúť výpovedná doba alebo lehota, musí mať vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok a mať vyčerpaný kladný účet konta pracovného času, ak je tento systém u zamestnávateľa zriadený. Ďalšou podmienkou je tiež, že zamestnanca zamestnávateľ nemôže preradiť na inú prácu a nemôže na neho poberať príspevok na rovnaké oprávnené náklady.
Bod 1.2
Do predmetného bodu sa doplní dôvod, z ktorého bude jednoznačne vyplývať, že sú splnené podmienky, ktoré sú stanovené v zákone č. 215/2021 Z. z. o podpore v čase skrátenej práce a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ,,zákon o podpore v čase skrátenej práce‘‘).
Zákon o podpore v čase skrátenej práce upravuje poskytovanie podpory v čase skrátenej práce na čiastočnú úhradu nákladov zamestnávateľa na náhradu mzdy zamestnanca v čase trvania vonkajšieho faktora, vplyvom ktorého došlo k obmedzeniu činnosti zamestnávateľa.
Podľa ustanovenia § 2 písm. c) Zákona o podpore v čase skrátenej práce vonkajším faktorom je faktor, ktorý ma
- dočasný charakter,
- zamestnávateľ ho nemohol ovplyvniť alebo mu nemohol predísť a
- ktorý má negatívny vplyv na prideľovanie práce zamestnancom zamestnávateľom, najmä mimoriadna situácia, výnimočný stav alebo núdzový stav, mimoriadna okolnosť alebo okolnosti vyššej moci; za vonkajší faktor sa nepovažuje čas vojny a vojnového stavu, sezónnosť vykonávanej činnosti, reštrukturalizácia, plánovaná odstávka alebo rekonštrukcia.
Bod 1.3
Do predmetného bodu je potrebné doplniť v dôsledku čoho bol zamestnávateľ nútený dočasne uzatvoriť prevádzku. Dôsledok je v podstate vonkajší faktor, ktorý je vyššie špecifikovaný. Do vybodkovaného miesta je preto potrebné konkrétne doplniť vonkajší faktor a to napr. v dôsledku mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená vládou Slovenskej republiky od dňa .......... z dôvodu ohrozenia verejného zdravia ... . V bode 1.3 je tiež potrebné doplniť dátum, kedy bol zamestnávateľ nútený dočasne uzatvoriť prevádzku a adresu prevádzky.
Podpora sa podľa zákona o podpore v čase skrátenej práce (§3 ods. 1) poskytuje zamestnávateľovi, ktorý
- je v čase skrátenej práce,
- odviedol ku dňu podania žiadosti o poskytnutie podpory poistné na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za celé obdobie trvania povinnosti odvádzať poistné na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré trvalo najmenej 24 kalendárnych mesiacov bezprostredne predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, za ktorý zamestnávateľ žiada o poskytnutie podpory,
- neporušil zákaz nelegálneho zamestnávania v období dvoch rokov pred podaním žiadosti o poskytnutie podpory,
- má
1. uzatvorenú písomnú dohodu so zástupcami zamestnancov alebo so zamestnancom, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, o tom, že zamestnávateľ požiada o poskytnutie podpory, alebo
2. súhlas rozhodcu podľa Zákonníka práce s podaním žiadosti o poskytnutie podpory
- požiada o poskytnutie podpory najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý žiada o poskytnutie podpory.
Jednou z podmienok na poskytnutie podpory v čase skrátenej práce je, že sa vyžaduje uzavretie dohody so zástupcami zamestnancov, ak u zamestnávateľa pôsobia. Ak u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov nepôsobia, zamestnávateľ musí uzatvoriť dohodu s konkrétnym zamestnancom. Zástupca zamestnancov môže byť odborový orgán, zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník. Ak pôjde napríklad o zamestnaneckú radu, je vhodné namiesto pojmu Zástupca zamestnancov, použiť konkrétne pojem Zamestnanecká rada.
Článok II.
Bod 2.1
Do predmetného bodu je potrebné doplniť v percentách sumu náhrady mzdy, ktorá bude vyplatená zamestnancovi na základe podanej žiadosti o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce.
Podľa ustanovenia § 142 ods. 5 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce
,,Ak zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa požiada o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce podľa osobitného predpisu, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi za čas trvania tejto prekážky v práci náhradu mzdy v sume najmenej 80 % jeho priemerného zárobku; ustanovenia odsekov 1 až 4 a §250b ods. 6 o sume náhrady mzdy sa neuplatnia. Ak sa zamestnávateľovi neposkytne podpora v čase skrátenej práce na pracovné miesto zamestnanca, patrí zamestnancovi za čas trvania prekážky v práci na strane zamestnávateľa podľa prvej vety náhrada mzdy v sume podľa odsekov 1 až 4 alebo §250b ods. 6.‘‘
Z vyššie uvedeného ustanovenia vyplýva, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi za čas trvania prekážky v práci náhradu mzdy v sume najmenej 80% jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľovi neposkytne podpora v čase skrátenej práce, patrí zamestnancovi náhrada mzdy podľa Zákonníka práce.
Zákonom č. 215/2021 Z. z. o podpore v čase skrátenej práce došlo s účinnosťou od 1. januára 2022 k doplneniu § 142 o ods. 5, ktorý upravuje poskytovanie náhrady mzdy zamestnancovi za prekážku v práci na strane zamestnávateľa, ktorý využije systém podpory v čase skrátenej práce. Na využitie tohto systému sa vyžaduje dohoda so zástupcami zamestnancov, ak u zamestnávateľa pôsobia. V prípade, že u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov nepôsobia, vyžaduje sa dohoda s konkrétnym zamestnancom. Dohoda so zástupcami zamestnancov alebo so zamestnancom priamo umožňuje zamestnávateľovi podať žiadosť o poskytnutie podpory, no na druhej strane dohoda znamená, že zamestnávateľ namiesto postupu podľa § 142 ods. 1, 3, 4 alebo §250b ods. 6 Zákonníka práce z hľadiska výšky náhrady mzdy zamestnancovi na základe dohody poskytuje náhradu mzdy vo výške najmenej 80 % jeho priemerného zárobku.
Podľa Zákona o podpore v čase skrátenej práce (§5) sa podpora poskytuje na čiastočnú úhradu nákladov zamestnávateľa na náhradu mzdy zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa z dôvodu obmedzenia činnosti zamestnávateľa v sume 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca v kalendárnom mesiaci, za ktorý sa podpora poskytuje, najviac v sume 60 % z 1/174 dvojnásobku priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa podpora poskytuje.
Bod 2.3
Do bodu 2.3 je potrebné doplniť sumu náhrady mzdy v percentách, na ktorú na zamestnanec nárok ak by žiadosti zamestnávateľa nebolo vyhovené.
Zamestnávateľ, ktorému nebola poskytnutá podpora v čase skrátenej práce na pracovné miesto zamestnanca, zamestnancovi poskytne za čas trvania prekážky v práci na strane zamestnávateľa náhradu mzdy v sume podľa § 142 ods. 1 až 4alebo § 250b ods. 6 ZP.
Spor o podanie žiadosti o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce, v prípade ak nedošlo k dohode medzi stranami sporu o poskytnutí podpory, rieši rozhodca. Strany sporu o podanie žiadosti o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce sú povinné rozhodcovi poskytnúť potrebnú súčinnosť a zamestnávateľ je povinný uhradiť odmenu rozhodcovi.
Podľa ustanovenia § 142 a Zákonníka práce ,,O spor o podanie žiadosti o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce ide, ak nedošlo k dohode (podľa § 142 ods. 5) medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov alebo zamestnávateľom a zamestnancom; ak nedošlo k dohode s viacerými zamestnancami, ide o jeden spor.
Záverom je potrebné doplniť miesto a dátum podpisu dohody a podpisy oboch strán.
Dňa 23.09.2024