Uznanie dlhu a splátkový kalendár fyzickej osobe - nepodnikateľovi
Základný právny rámec uznania dlhu pre fyzické osoby- nepodnikateľov upravuje Občiansky zákonník v ustanovení § 558. Ide o jednostranný právny úkon dlžníka adresovaný veriteľovi. Na platnosť takéhoto uznania dlhu dlžníkom je potrebný písomný prejav dlžníka, že zaplatí svoj dlh určený čo do dôvodu a výšky. Výsledkom takého úkonu bude možnosť predpokladu, že daný dlh v čase uznania skutočne existoval.
V slovenskom právnom poriadku existuje okrem uznania dlhu, aj uznanie záväzku ktorý je upravený v Obchodnom zákonníku a jeho aplikácia je viazaná výlučne na podnikateľské vzťahy.
Ak dlžník; fyzická osoba - nepodnikateľ písomne uzná dlh podľa ustanovenia § 558 Občianskeho zákonníka, v zmysle že zaplatí svoj dlh určený čo do dôvodu aj výšky, predpokladá sa, že dlh v čase uznania trval, čím sa posilňuje postavenie veriteľa s vyššou pravdepodobnosťou vymoženia pohľadávky napríklad následnou súdnou cestou.
Ako sme už uvádzali, pre uznanie dlhu je potrebná výslovne písomná s vymedzením špecifikáciou dlhu (na základe čoho dlh vznikol, napríklad na základe akej zmluvy) a jeho konkrétnu výšku. Pokiaľ dlžník uznáva dlh s úrokmi, taktiež by mali aj úroky byť presne vyčíslené a najlepšie ich výška z dôvodu prehľadnosti by mala byť uvedená osobitne od istiny.
Ak dlžník uznáva premlčaný dlh, pre platnosť takéhoto uznania sa navyše vyžaduje aj vedomosť dlžníka o tom, že dlh v čase uznania už bol premlčaný. Z dôvodu právnej istoty odporúčame informáciu o vedomosti premlčaného dlhu uviesť priamo v texte uznania dlhu. Povinnosť dokázať túto vedomosť by totiž v prípade súdneho konania pripadla na veriteľa ako žalobcu, čo by mohlo spôsobiť problémy.
V neposlednom rade je potrebné uviesť, že v prípade uznania dlhu dlžníkom začína od takéhoto uznania plynúť nová 10 ročná premlčacia lehota.
Záhlavie: Do záhlavia sa uvedú identifikačné údaje veriteľa a druhej zmluvnej strany- fyzickej osoby- nepodnikateľa ako dlžníka, ktorá si doteraz nesplnila svoju zákonnú alebo zmluvnú povinnosť, alebo spôsobila škodu veriteľovi, ktorú na základe písomného uznania dlhu a splátkového kalendára sa zaväzuje uhradiť.
Článok 1. Do tohto článku sa uvedú skutkové okolnosti a súvislosti ako napr. kedy, ako, kde a v akej výške vznikol dlh. Napríklad na základe akej zmluvy s definovaním napríklad veriteľa ako kupujúceho a dlžníka ako predávajúceho.
Článok 2. Tento článok by mal obsahovať samotné uznanie dlhu dlžníkom voči veriteľovi so súhrnnou výškou, ktorú voči veriteľovi uznáva a zároveň záväzok dlžníka uhradiť veriteľovi uvádzanú uznanú sumu napr. v mesačných splátkach na základe splátkového kalendára, ktorý bude rozpísaný v článku 3. Ako sme už vyššie uvádzali, v tomto článku sa môžu uviesť aj vyčíslené úroky z omeškania.
Článok 3. V článku s názvom „Splátkový kalendár“ sa uvedie:
- dlžná suma, ktorú sa dlžník zaväzuje veriteľovi uhradiť,
- počet mesačných splátok,
- výšku prvej splátky s dátumom dokedy je potrebné ju uhradiť,
- počet a výšku zvyšných splátok s určením konkrétneho dňa v mesiaci, dokedy ich dlžník musí uhradiť,
- bankový účet veriteľa na ktorý má dlžník hradiť splátky (väčšinou sa bankový účet veriteľa uvádza v záhlaví).
Článok 4. V tomto článku by mali byť uvedené ustanovenia ako napríklad, že v prípade, ak dlžník poruší svoju povinnosť a dostane sa do omeškania s úhradou čo i len jednej splátky podľa rozpisu splátok uvedenom v článku 3, stane sa celý dlh okamžite splatným. Tento článok by mal tiež obsahovať vyhlásenie dlžníka, že je plne spôsobilý na právne úkony a vyhlásenie o slobodnom, vážnom, zrozumiteľnom a určitom prejave dlžníkovej skutočnej vôle a vyhlásenie o porozumení obsahu uznania záväzku zo strany dlžníka. V prípade, ak dlžník uznáva už premlčaný dlh, v tomto článku je dobré uviesť o vedomosti dlžníka, že uznáva premlčaný dlh.
V prípade ak nedošlo k splneniu povinnosti napr. zaplateniu dlžnej sumy v lehote určenej v uznaní záväzku, podnikateľ sa môže obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu alebo žalobou o zaplatenie, kde sa okrem zaplatenia istiny môže domáhať úrokov z omeškania, či trov súdneho konania.