............................,nar. ......................., trvale bytom ................................., občan SR
Okresný súd ...............
......................................
......................................
K č.k. 3T/12/2020
Dvojmo!
V ......................., dňa ......................
VEC: Odpor proti trestnému rozkazu Okresného súdu ........., č.k. 3T/12/2020
1. V trestnej veci vedenej na Okresnom súde ......................, pod č.k. 3T/12/2020 proti obvinenému ...................., nar. ...................., trvale bytom ............................, občan SR (ďalej len „obvinený“), obvinený obdržal trestný rozkaz č.k. 3T/12/2020, v ktorom bol uznaný za vinného z prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Trestného zákona a v zmysle § 214 ods. 1, § 56 ods. 1, § 57 ods. 1, § 36 písm. j), l), § 38 ods. 2,3,8 Trestného zákona bol odsúdený na peňažný trest vo výmere 4.000,- EUR, pričom pre prípad úmyselného zmarenia peňažného trestu sa mu ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere 4 mesiace podľa § 57 ods. 3 Trestného zákona. Zároveň podľa § 287 ods. 1 a 2 Trestného poriadku je obvinený povinný nahradiť poškodenému škodu vo výške 7.285,45 EUR.
2. V zmysle § 355 ods. 1 Trestného poriadku obvinený a osoby, ktoré sú oprávnené podať v jeho prospech odvolanie, ako aj prokurátor môžu podať proti trestnému rozkazu odpor. Odpor sa podáva na súde, ktorý trestný rozkaz vydal, a to do ôsmich dní od jeho doručenia. Osobám, ktoré môžu podať odvolanie v prospech obvineného okrem prokurátora, sa lehota končí tým dňom ako obvinenému. Ak sa trestný rozkaz doručuje obvinenému a aj jeho obhajcovi, plynie lehota od toho doručenia, ktoré bolo vykonané neskôr. Na navrátenie lehoty sa primerane použije ustanovenie § 64.
Proti tomuto trestnému rozkazu podáva v zákonnej lehote obvinený
o d p o r
z nasledovných dôvodov:
I.
Skutkový základ
3. Súd svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že obvinený ako štatutárny orgán právnickej osoby, ktorá je zamestnávateľom, nevyplatil svojmu zamestnancovi mzdu za prácu, na ktorej vyplatenie mal zamestnanec nárok v deň jej splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na jej výplatu, ktoré údajne nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby.
4. Obvinený by chcel v prvom rade uviesť, že sa necíti byť vinným z hore uvedeného trestného činu v zmysle trestného rozkazu a skutku, ktorý je tam uvedený, sa nikdy nedopustil, a teda nesúhlasí so skutočnosťami uvádzanými v trestnom rozkaze z nižšie uvedených dôvodov.
5. V zmysle § 214 ods. 1 Trestného zákona kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
6. Skutková podstata tohto trestného činu je naplnená, ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi mzdu, jej náhradu, plat, alebo inú odmenu za prácu alebo odstupné, na ktoré má nárok v deň ich splatnosti, hoci v tento deň na ich vyplatenie mal finančné prostriedky, a tieto nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti, resp. činnosti právnickej osoby. Alternatívou spáchania tohto trestného činu je, ak zamestnávateľ vykonal opatrenia, ktorými zabránil vyplateniu predmetných nárokov zamestnanca.
7. Prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Trestného zákona sa teda obvinený nemohol dopustiť, nakoľko na trestnosť sa vyžaduje splnenie podmienky, aby páchateľ peňažné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, pričom toto splnené nebolo.
8. Obvinený pri výsluchu pred orgánmi činnými v trestnom konaní jasne vypovedal a preukázal, že síce peňažnými prostriedkami disponoval, avšak tieto nevyhnutne potreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby a teda je zrejmé, že nedošlo k naplneniu znakov skutkovej podstaty prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Trestného zákona, ktorý sa mu kladie za vinu. Obvinený je však toho názoru, že s touto skutočnosťou sa súd absolútne nezaoberal a teda jeho rozhodnutie možno považovať za nedôvodné a predčasné. Dôkazmi v prospech obvineného sú aj .................., na ktoré poukázal a predložil ich v prípravnom konaní.
Dôkazy: .................
9. Obvinený je toho názoru, že vyššie uvedené skutočnosti nasvedčujú tomu, že súd nebral do úvahy také skutočnosti, ktoré boli pre danú vec podstatné a skutkový stav nebol zistený bez dôvodných pochybností. Súd sa nevysporiadal s okolnosťami, ktoré svedčia v prospech obvineného, a o ktorých mal vedomosť. Preto má obvinený za to, ževydaniu napadnutého trestného rozkazu predchádzalo porušenie ustanovení o trestnom konaní, a toto porušenie spôsobilo nesprávnosť jeho výroku o uznaní viny obvineného. Obvinený zastáva preto názor, že skutkový stav nebol zistený dôsledne a v rozsahu potrebnom na rozhodnutie. Aj z tohto dôvodu považujeme výrok o uznaní viny obvineného za vecne nesprávny.
II.
Návrh
10. V zmysle § 355 ods. 3 Trestného poriadku ak proti trestnému rozkazu podala oprávnená osoba podľa odseku 1 v lehote odpor, samosudca nariadi vo veci hlavné pojednávanie; pri prejednávaní veci na hlavnom pojednávaní nie je samosudca viazaný právnou kvalifikáciou ani druhom a výmerou trestu, ani výrokom o ochrannom opatrení obsiahnutými v trestnom rozkaze. Inak sa trestný rozkaz stane právoplatným a vykonateľným podľa § 356; právoplatný výrok o uložení ochranného opatrenia zhabania peňažnej čiastky sa stane vykonateľným podľa § 289 ods. 5.
11. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti navrhujem, keďže podaním odporu sa trestný rozkaz ruší, aby súd vo veci nariadil hlavné pojednávanie a po vykonanom dokazovaní ma oslobodil spod obžaloby.
V Bratislave, dňa 20.8.2020
S úctou
..........................................
obvinený