Oznámenie o okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca
Zamestnanec môže skončiť pracovný pomer okamžite t.j. v deň doručenia oznámenia len vtedy, ak sú splnené zákonné predpoklady (§ 69 ods. 1 Zákonník práce) a to v prípade ak:
- podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
- zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
- je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnanec urobiť písomne, musí v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musí ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť (§ 70 Zákonník práce).
Hlavička oznámenia a bod 1.: Do hlavičky oznámenia je potrebné doplniť identifikačné údaje oboch strán pracovnoprávneho pomeru t.j. zamestnávateľa a zamestnanca, taktiež deň podpisu pracovnej zmluvy a pracovnú pozíciu.
Bod 2.: V predmetnom bode je potrebné špecifikovať dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru. Ak napr. zamestnanec končí pracovný pomer okamžite z dôvodu, že je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie, tak toto ohrozenie je povinný skutkovo vymedziť.
Rovnako to platí aj v prípade ak zamestnanec okamžite končí pracovný pomer z dôvodu, že podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil na inú pre neho vhodnú prácu. V praxi sme sa viackrát stretli s prípadmi, kedy zamestnanec predložil zamestnávateľovi lekársku správu od všeobecného lekára a okamžite skončil pracovný pomer, aby na ďalší deň mohol nastúpiť k inému zamestnávateľovi. Takéto konanie zo strany zamestnanca je účelové a zamestnávateľ sa môže voči nemu brániť.
Pre okamžité skončenie pracovného pomeru z vyššie uvedeného dôvodu sa vyžaduje lekársky posudok v zmysle § 16 zákona č. 576/2004 Z.z. V lekárskom posudku lekár konštatuje, že zamestnanec nesmie/nemôže vykonávať takúto prácu bez vážneho ohrozenia zdravia. Ambulantný nález lekára, správa všeobecného lekára a pod., ktorý konštatuje vykonávanie nevhodnej práce je nepostačujúce. Nepriaznivý zdravotný stav musí byť takej intenzity, že ďalší výkon práce by vážne ohrozil zdravie zamestnanca. Tieto skutočnosti musia jasne vyplývať z lekárskeho posudku, ktorý zároveň musí deklarovať, že zamestnanec nemôže ďalej vykonávať svoju prácu bez vážneho ohrozenia zdravia.
Zamestnávateľ by v takom prípade mal vyzvať zamestnanca, aby sa dostavil k lekárskej prehliadke u lekára v odbore pracovné lekárstvo, ktorý je oprávnený posúdiť ďalší výkon práce. Ak lekár konštatuje, že zamestnanec nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia, zamestnávateľ je povinný ho preradiť na inú pre neho vhodnú prácu alebo s ním skončiť pracovný pomer (ak nedisponuje inou vhodnou prácou)
Ak teda neboli splnené dôvody na to, aby zamestnanec mohol okamžite skončiť pracovný pomer a zamestnávateľ považuje jeho oznámenie za neplatné, zamestnávateľ ho vyzve a oznámi mu, že trvá na tom, aby naďalej vykonával prácu. Pracovný pomer v takomto prípade nekončí. Ak napriek tejto výzve resp. oznámeniu, zamestnanec nevykonával prácu, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, odo dňa, keď oznámil zamestnancovi, že trvá na ďalšom vykonávaní práce (§ 78 Zákonník práce).
Okamžité skončenie v skratke:
- len písomne, povinnosť skutkovo vymedziť dôvod, v ustanovenej lehote doručiť zamestnávateľovi, inak je neplatné
- nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov
- len z taxatívne uvedených dôvodov a to:
* podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
* zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
* je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
- iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa zamestnanec o dôvode dozvedel